Höstlovs cupen 2022 - USIF -USIF Höstlovs cupen 2022 - USIF

Höstlovs cupen 2022

USIF Höstlovscup gick av stapeln under den gånga helgen och det var ett väldigt stort intresse för årets upplaga av turneringen. Totalt 150 spelare tävlade under tre intensiva dagar och 180 matcher genomfördes i 20 olika klasser.

Det var stor spridning av spelare som kom från många av Sveriges hörn till USIF Arena. Spelare från Region Väst, Norr, Stockholm och Mitt tampades med varandra och som grädden på moset hade en delegation med spelare från Mariehamns TK, Finland tagit sig till oss för att delta i turneringen.

Tävlingen rivstartade under fredagen med matcher både på USIF och på grannklubben UTK då våra egna banresurser inte var tillräckliga för att genomföra alla matcher.

Hur gick det då i turneringen?

Nedan följer ett axplock av de 20 klasserna som genomfördes.

Oliver Karlsson UTK finalbesegrade William Nyman USIF 6-4, 6-4
Elsa Seippel Djursholms TK finalbesegrade Lisa Pettersson Bofors TK 6-1, 6-2
PS12B Melker Bössfall Västerås TK finalbesegrade Esayas Häggblom Hudiksvalls TK 6-3, 6-2
Tilde Eriksson UTK finalbesegrade Malla Strömgren USIF 6-1, 6-1
PS12A Oliver Roth, KLTK finalbesegrar Edvin Isaksson USIF 6-1, 6-1

För att ta del av alla resultaten gå in på USIF Höstlovs Cup | Svenska Tennisförbundet (tournamentsoftware.com)

Vi vill rikta ett stort tack till alla ideella matchledare och volontärer som hjälpte till både med matcherna och kaféet. Stort tack även till UTK för fint samarbete och för hjälp med banor under fredagen.